روزه داری و تغییرات وزن

 بدن انسان برای حفظ سلامتی خود همواره مقداری چربی به عنوان ذخیره انرژی در نقاط مختلف ذخیره می کند. این چربی ها ممکن است به مرور مقداری از کاروتنوئیدهای خورده شده توسط فرد را در خود ذخیره نموده و تغییر رنگ دهند . به علاوه اگر این چربی ها به مدت طولانی در بدن باقی بمانند، به شکل فشرده در می آیند و احتمال استفاده از چربی های قرار گرفته در مرکز آنها توسط بدن نیز کمتر می شود.


 روزه داری حتی در کسانی که لاغر و یا دارای وزن طبیعی هستند نیز به بدن فرصت می دهد تا بدن آنها این چربی ها را بسوزاند و پس از پایان دوره روزه داری، به جای آنها چربی تازه و مناسبتری را جایگزین نماید. البته افراد لاغر و طبیعی طی دوره روزه داری کاهش وزن شدیدی نداشته و در پایان ماه رمضان نیز به سرعت طی یکی دو روز به وزن قبل از ماه رمضان برمی گردند.


 برای افرادی که چربی بیش از حدی را در بدن خود ذخیره دارند، فرصت مغتنمی فراهم می شود تا مقداری از آنها را برای تولید انرژی به مصرف رسانند و از اضافه وزن خود بکاهند.


از بین چربی ، آب بدن و عضلات، کدام یک در ماه رمضا ن کاهش بیشتری خواهد داشت؟


 با توجه به این که کاهش وزن در ماه رمضان خیلی چشمگیر نیست و در یک بازه زمانی کوتاه رخ داده است، احتمالاً عضلات دچار کاهش نمی شوند و افراد بیشتر بافت چربی خود را از دست می دهند. اما اگر کاهش وزن به میزان خیلی زیاد باشد، احتمالا می تواند باعث کاهش وزن عضلات بدن هم بشود.


▪️معمولاً در کاهش وزن جدید ابتدا آب بیشتر از همه دفع می شود و بعد به بافت های انرژی زا می رسد. ولی این که چه درصدی از چربی و بافت های انرژی زای بدن در اثر روزه داری کاهش می یابد، بستگی به میزان کاهش انرژی و طول مدت زمان گرسنگی و فعالیت های فرد طی ماه رمضان دارد و البته وضعیت در ابتدای ماه مبارک با انتهای آن متفاوت خواهد بود.


کربوهیدرات ها راحت تر از پروتئین ها و پروتئین ها راحت تر از چربی ها می سوزند. در مواقع گرسنگی که منجر به کاهش حاد انرژی می شود، منابع کربوهیدرات با سرعت بیشتر سوخته و زودتر نوبت به پروتئین ها در بافت عضلانی می رسد. بنابراین، در روزهای ابتدای ماه مبارک ممکن است سوختن پروتئین ها بیشتر باشد. ولی هرچه به انتها ی ماه رمضان نزدیک می شویم استفاده ا ز ذخایر چربی اهمیت بیشتری پیدا می کند.


◀️ آیا روزه داری، سلامتی افراد خیلی چاق یا خیلی لاغر را تهدید می کند⁉️⁉️


♦️خیر! مگر این که یک کاهش وزن خیلی سریع و زیاد روی دهد ، زیرا مخاطراتی برای کاهش وزن سریع وجود دارد که در ماه رمضان معمولا" این کاهش وزن سریع و زیاد در افراد دیده

نمی شود.


افراد خیلی لاغر هرچه میزان چربی بدنشان کمتر باشد، از دست دادن پروتئین ها بیشتر است و در معرض آسیب بیشتری هستند .


در افراد چاق اگر رژیم کم کالری متعادلی داشته باشند، می توانند کاهش تدریجی بافت چربی را شاهد باشند .روزه برای افراد معمولی، چاق و بسیار چاق هنگامی که با روش مناسب تغذیه ای اقدام به روزه داری کنند، هیچ ضرری نداشته و مشکلی ایجاد نمی کند.


با این حال، ذکر این نکته ضروری است که اگر فرد، بسیار لاغر و یا دارای بیماری لطمه زننده و شرایط فیزیولوژیکی خاصی باشد که طبق نظر پزشک، روزه داری منجر به آسیب او می شود، روزه داری از نظر علم و دین مبین اسلام قابل قبول نیست.


علاوه بر ابتلای به بیماری ها، چنانچه افراد، بسیار لاغر و یا مبتلا به سوء تغذیه بوده و یا جزو افراد در معرض خطر محسوب شوند. باز هم توصیه می شود با متخصص تغذیه مشاوره نموده و با توجه به توصیه ها اقدام به روزه داری نمایند. 

♦️از نظر علم تغذیه سه گروه از انسانها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سوء تغذیه هستند که عبارتند از: 

کودکان و نوجوانان، مادران باردار و شیرده و نهایتاً سالمندان.

/ 0 نظر / 98 بازدید