بهبود خواب با تغذیه

اگر شما هم از مشکل بی خوابی یا خواب های نا آرام و آشفته رنجیده اید، این مقاله برای شماست! استفاده از داروهای مختلف می تواند علاوه بر عوارض جانبی خاص خود، بدن را نسبت به آن دارو مقاوم سازد. بسیاری از مواد غذایی با داشتن ملاتونین و یا تریپتوفان می توانند به داشتن خواب بهتر کمک کنند که در این مقاله با برخی از آنها آشنا می شویم:

۱- موز، پرتقال و آناناس

وجه مشترک این ۳ میوه در آن است که می توانند میزان ملاتونین خون را تا ۲۰۰% افزایش دهند. ملاتونین یک هورمون مترشحه از مغز است که در کنترل خواب و سیکل بیداری بطور طبیعی نقش دارد.

۲- رژیم مدیترانه ای 

این رژیم غذایی غنی از موادی مثل گوجه فرنگی، انگور و روغن زیتون فرابکر است. این ۳ ماده علاوه بر اینکه غنی از ملاتونین هستند، دارای خواصی مثل مبارزه با سرطان، مبارزه با پیری و بیماریهای مزمن می باشند. رژیم مدیترانه ای را می توانید 

۳- گردو و بادام

گردو منبع خوبی از اسید آمینه تریپتوفان است که می تواند به خواب بهتر کمک کند. علاوه بر این گردو حاوی مقادیری ملاتونین نیز می باشد. بادام نیز منبع خوبی از منیزیم است. در مطالعه ای مشاهده شد کسانیکه کمبود منیزیم داشته باشند بیتشر از سایرین از بی خوابی و بدخوابی رنج می برند.

۴- کاهو

کاهو یکی از غذاهای آرام بخش است که چنانچه در وعده غذایی شام قرار داده شود علاوه بر دارا بودن خواص مفید سبزیجات، باعث کاهش اشتها ، کنترل وزن و آرامش در خواب می گردد.

۵- گیلاس و آب گیلاس

گیلاس می تواند باعث افزایش سطوح ملاتونین خون شود. در مطالعه ای در دانشگاه پنسیلوانیا دیده شد گروهی که آب گیلاس مصرف می کردند پیشرفت های بسیار خوبی در کنترل و بهبود بی خوابی داشتند.

۶- دمنوش بابونه

دمنوش بابونه حاوی گلایسین است که باعث آرام شدن مغز و عضلات و خواب بهتر می شوند.

۷- میگو

یکی دیگر از منابع خوب تریپتوفان است که می تواند باعث فراهم آوردن خوابی آرام تر شود. البته چنانچه با نحوه پخت به مواد مغذی آن آسیب نزنیم. فواید و مضرات میگو را اینجا بخوانید.


/ 0 نظر / 50 بازدید