چگونه پوستی صاف و شاداب داشته باشیم؟

پوست انسان به عنوان مرزی بین محیط داخلی و خارجی بدن عمل کرده و از آن در برابر آسیب های مکانیکی، مواد مضر ، میکرو بها و پرتوها محافظت می کند. پوست بدن نقش مهمی در تنظیم هموستاز بدن از طریق تنظیم میزان دفع آب و حفظ دمای بدن ایفا می کند. همه ما  با پوستی سالم به دنیا می آییم اما پوست به مرور زمان با افزایش سن، توانایی مقابله با عوامل محیطی را از دست می دهد. مطالعات نشان می دهد که جذابیت و عملکرد پوست با تغذیه مرتبط است. به طور کلی از علل خشکی و دهیدراته شدن پوست می توان مصرف دخانیات، تماس بیش از اندازه با آفتاب، مصرف زیاد الکل، رژیم های فقیر از ویتامین ، نداشتن خواب کافی ومنظم، استرس زیاد و ژنتیک را نام برد.

  • ویتامینها و مواد معدنی مهم در سلامت پوست شامل ویتامین C،A ،E ، ریبوفلاوین(B2)، نیاسین(B3)، پیریدوکسین(B6)، روی و سلنیوم می باشد. ویتامین Cبرای ایجاد کلاژن که سبب ارتجاعی شدن پوست می گردد لازم است. ویتامینA، در مرطوب سازی پوست و ترمیم آسیب های وارده مفید است.نیاسین و فولات برای تکثیر و ترمیم سلولهای پوستی لازم است. روی در رشد سلولهای پوستی و سلنیوم به دلیل خواص آنتی اکسیدانی لازم هستند.
  • جهت تامین ویتامینهای گروه B، غلات به شکل کامل وسبوس دار استفاده شود.
  • استفاده از سبزیجات تازه و متنوع برای سلامت پوست مفید است( از جمله اسفناج، فلفل، مارچوبه، بروکلی)
  • استفاده از یک رژیم متنوع شامل تمامی گروههای غذایی(غلات، سبزیجات، میوه ها، لبنیات وگوشت) جهت برآورده کردن ریز مغذیهای ذکر شده لازم است. حتی رعایت تنوع در یک گروه غذایی نیز  مهم است. مثلا استفاده از میوه های مختلف با رنگهای متفاوت.
  • برای داشتن پوست سالم نوشیدن مایعات کافی ضروری است(10-8لیوان روزانه). از اینکه بدنتان کاملا هیدراته است مطمئن شوید، این امر می تواند در پاکسازی بدن از سموم لازم باشد که برای پوست مفید است.
  • مصرف زیاد الکل سبب افزایش دفع آب از بدن، آسیب کبد همراه با تغییراتی مضر برای قلب و فشار خون می گردد.
  • شکلات تلخ در مقدار کم می تواند برای پوست مفید باشد(شکلات ها دارای قند و چربی زیادی هستند که باید در مقدار کم استفاده شوند)
  • بهتر است ویتامینها و مواد معدنی لازم تا حد امکان از طریق مواد غذایی در یافت  شود تا مکملها

در مورد انواع کرمهاو ماسک های موجود در بازار بایستی گفت که هنوز هیچ گونه شواهدی مبنی بر اثر مستقیم آنتی اکسیدانها بر پوست وجود ندارد، اما از این جهت که این کرمها می تواند پوست را مرطوب نگه داشته و آن را از عوامل محیطی حفظ کند مفیدند.

  • سیگار کشیدن سرعت پیر شدن سلولهای پوستی را افزایش می دهد.(یک عدد سیگار موجب دفع 25 میلیگرم ویتامین Cمی گردد.)
  • فعال تر بودن و انجام ورزشهایی که سبب تعریق و افزایش ضربان قلب می شوند، باعث افزایش جریان خون به پوست و تغذیه و تقویت آن می گردد.

 

                                                                                                    

 

/ 0 نظر / 7 بازدید