چرا آقایان راحت تر وزن کم می کنند؟

آقایان راحت تر وزن کم می کنند?تحقیقاتی که توسط مرکزاسلیمینگ ورلد(مرکز خصوصی کاهش وزن)انجام شده و نتایج آن در نشریه تغذیه و رژیم غذایی به چاپ رسیده است،ادعا می کند 91 درصد آقایانی که دراین مطالعه شرکت کرده اند،ظرف 12 هفته 5درصد وزن کم کرده اند در مطالعه قبلی که توسط این گروه انجام شده بود،تنها 53 درصد از خانم ها در مدت مشابه،توانسته بودند این قدر وزن کم کنند.همچنین بررسی های انجام شده نشان دادکه پس از 12 هفته،میانگین کاه وزن برای خانم ها 15 پوند و برای آقایان5/23 پوند بوده است(هر پوند تقریباً 454 گرم است).در حال حاضر،66 درصد آقایان و 57 درصد خانم های بریتانیایی دچار اضافه وزن هستند.گروه اسلیمینگ ورلد که یک موسسه کمک به کاهش وزن است،در این مطاله میزان شرکت125 عضو مرد در جلسات کاهش وزن و تغییر وزن آنها را زیر نظر گرفته است.از میان کسانی که 12 هفته به عضویت این موسسه درآمده بودند91درصدشان لااقل به میزان 5 درصد وزن کردند.در میان کسانی که حداقل 24 هفته از عضویتشان می گذشت،69درصدشان به اندازه 10درصد وزن کم کرده اندو 31درصد بقیه موفق به کاهش وزنی 5 درصدی شدند.

دکتر ژاکی لاوین،متخصص تغذیه در این موسسه می گوید که چند دلیل بالقوه می تواند برای این موضوع که چرا مردها در کاهش وزن موفق تر هستند وجود داشته باشد.این دلیل کلید این است که حجم عضلات مردها معمولاً از زن ها بیشتر است و بنابراین سریعتر انرژی می سوزانند.مردان در مقایسه با زنان چربی کمتر و عضلات بیشتری دارند. در واقع عضلات مردان پنج تا 10 برابر کالری بیشتر در مقایسه با زنان میسوزاند. عضلات، مرکز ذخیره گلوکز (قندخون) هستند و عضلات فعال، این قند را به عنوان سوخت در بدن استفاده میکنند. این ویژگی از مقاومت بدن در برابر انسولین جلوگیری کرده و بنابراین شرایط بهتری را برای کاهش وزن به وجود میآورد. در واقع مقاومت انسولینی موجب تولید بیشتر این هورمون در بدن و به طبع آن ذخیره بیشتر چربی میشود. در این میان زنان نمیتوانند وضعیت جسمی خود را تغییر دهند اما میتوانند با ورزش و کمک به ساخته شدن حجم بیشتر عضلات به وزن متناسبتری دست یابندبا این حال دکتر لاوین معتقد است:«خانم هایی که در مراکز کاهش وزن ثبت نام می کنند اغلب رژیم های غذایی مختلفی را در طول دوره ای طولانی امتحان کرده اند و نسبت به موفقیتشان در کاهش وزن،تا حدودی بدبین هستند.در مقابل،اغلب مردها چنین سابقه ای در رژیم غذایی ندارند و برای پیشگیری دستورات موسسه،اشتیاق و انگیزه بیشتری از خود نشان می دهند

متخصصان معتقدند مردان با کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مواد مغذی و تنظیم عادات غذایی در طول روز، راحتتر از زنان وزن کم می کنند و سریعتر از زنان به اطلاعات خود عمل می کنند. به همین دلیل نسبت به زنان سریعتر وزن کم می کنند و در روند لاغری موفقترند. برای زنان، کاهش وزن بیشتر جنبه احساسی دارد و اهمیت ظاهر و فشار اطرافیان و دوستان، تلاش برای کاهش وزن را پیچیده تر می کند.مردان، غذا را به عنوان ماده ای برای سیر شدن و رهایی از گرسنگی می بینند و از این رو، کاهش وزن برای آنها بسیار راحتتر و سریعتر اتفاق می افتد ولی زنان از غذا به عنوان راهی برای پاسخ به احساسات خود استفاده می کنند و هنگام خستگی، کسالت یا افسردگی اغلب به خوردن غذا رو می آورند. از سوی دیگر، مردان بیش از زنان به مصرف غذاها و نوشیدنی های ناسالم تحت تأثیر دوستانشان رو می آورند.


/ 0 نظر / 49 بازدید