پیام تسلیت

 

 

اطلاع یافتیم پروفسور حبیب الله هدایت، پدر تغذیه نوین ایران، پس از ۷۰ سال خدمات ارزشمند علمی سحرگاه چهارشنبه در سن ۹۶ سالگی درگذشت.تاسیس انستیتو  تغذیه وعلوم غذایی ایران (INFSI) و انجمن دیابت ایران، نویسندگی یا مشارکت در نویسندگی ۶ عنوان کتاب، سی و سه مقاله آکادمیک، بیش از ۵۰ گزارش پژوهشی درباره غذا و تغذیه و بیش از ۱۰۰ ارائه در کنفرانسهای ملی و بین المللی به زبانهای فارسی، انگلیسی و فرانسه از جمله فعالیتهای علمی این استاد بزرگوار هستند.


 

 

زنده یاد دکتر حبیب الله هدایت در سال ۱۲۹۶ در شهرضا (نزدیکی اصفهان) متولد شد. پس از اخذ مدرک پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران، به فرانسه رفت و در دانشگاه پاریس تحت تخصص خود را در رشته زنان و زایمان گرفت و مجدد به ایران بازگشت. در سال ۱۳۳۰ به همراه همکاران کلینیک تخصصی حافظ را در تهران تاسیس کردند و پس از تلاشهای فراوان جهت اجرای پژوهشی درباره وضعیت سلامت کارگران ایرانی موفق به کسب اجازه از وزیر بهداری وقت، جناب آقای دکتر جهانشاه صالح شدند. در طی اجرای این پروژه تحقیقاتی، با مشاهده سوء تغذیه و وضعیت بغرنج سلامتی(نویسنده از خود پروفسور شنیدم که پس از مشاهده سوء تغذیه در این زنان به حدی بر ایشان تاثیر می گذارد که تصمیم می گیرند حتی پای خود را روی قالی کرمان نگذارند) در دختران قالیباف کرمانی تحولی جدید در ذهنیت علمی ایشان ایجاد شد و تصمیم گرفتند تا جهت بهبود وضعیت سلامت مردم ایران بر روی “تغذیه” به عنوان عاملی بسیار حیاتی، تمرکز کنند، موضوعی که توسط جامعه پزشکی آن دوران خیلی جدی گرفته نشده بود.

بدین ترتیب بدلیل اینکه ایشان و همکارانشان در زمینه تغذیه فاقد دانش آکادمیک بودند، تحت راهنمایی پروفسور کولین پلات (پروفسور تغذیه و رییس مرکز پژوهشهای انسانی) در دانشگاه لندن شروع به تحصیل کردند و نهایتا با ارائه پایان نامه تحت عنوان “مطالعه تغذیه در ایران، شامل بررسی آزمایشگاهی ارزش تغذیه ای رژیمهای غذایی معمول” فارغ التحصیل شده و مجدد در سال ۱۳۴۰ به ایران بازگشتند. در این سال دکتر حبیب الله هدایت به عنوان رییس کل امور سلامت استان تهران منصوب شدند ودر همین دوران موفق به تاسیس انستیتو تغذیه و علوم غذایی ایران (INSFI) شدند که بعدها به انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور (NNFTRI) تغییر نام داد.

در همین دوران بود که ایشان با دکتر شهاب واعظ زاده دوست و همکار دیرینه خود آشنا شدند و در کنار یکدیگر زحمات بی دریغ و منحصربه فردی در راستای بهبود وضعیت تغذیه و سلامت مردم در انستیتو انجام دادند. با تلاشهای این دو استاد بزگوار و همکاران ایشان، انستیتو به شهرت و اعتبار جهانی دست یافت و به تدریج نهادهای سازمان ملل مانند سازمان غذا و کشاورزی، سازمان بهداشت جهانی و یونیسف آن را به رسمیت شناخته و حمایت کردند. موفقیتهای ایشان تا حدی پیش رفت که در کنفرانس یونیسف به میزبانی نیویورک، سِر هربرت براودلی رئیس کل سابق نمایندگی سازمان غذا و کشاورزی و یونیسف در بریتانیا، از انستیتو به عنوان عاملی تاثیرگذار و الهام بخش در ایجاد سایر نهادهای مشابه در کشورهای خاورمیانه نام برد. 

 


دکتر حبیب الله هدایت (سمت راست) و دکتر شهاب واعظ زاده (سمت چپ)

 

درگذشت این استاد والامقام و دانشمند بزرگوار عرصه تغذیه را به خانواده بزرگ تغذیه شناسان ایران تسلیت عرض مینمایم . مراسم تشییع پروفسور هدایت ساعت ۹ صبح روز جمعه ۱۹ مهرماه از مقابل انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی ایران برگزار می شود. همچنین مراسم ختم مرحوم هدایت روز شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار خواهد شد.روحش شاد و یادش گرامی.(مرکز تغذیه و رژیم درمانی جواد واحدی)

 

/ 0 نظر / 12 بازدید