چگونه بفهمیم کم خونی داریم؟

1-به پوست خود دقتکنید. آیا پوستتان رنگ پریده است؟

در حالت کم‏خونی،حتی اگر رنگپوستتان معمولی باشد،ولی لب‏های شما، کمرنگ‏تر از حد طبیعی است و پوست شما بی‏حال وخسته (شل) می باشد.

2-آیا همیشه احساس خستگی و بی‏حالی می کنید؟
این ها از علائم شایع کم‏خونی است.

3-آیا سردردهای پی در پیدارید؟ و یا اشتهایی برای غذا خوردن ندارید؟ این ها از علائم اولیه کم‏خونی هستند.4-آیا مبتلا به یبوستشده‏اید؟
این هم یکی از علائم اولیه کم خونی است و بدون هیچ‏تغییری در عادات غذایی به وجود می‏آید (یعنی مثلا بدون کاهش مصرف میوه و سبزی، دچاریبوست می شوید).
تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است.

5-آیا تمرکز فکری برای شماسخت شده است؟
این مسئله روی کار شما یا انجام تکالیف درسی شما تاثیرگذار است.

6-آیا دوست دارید موادعجیب و غریب را که خوراکی نیستند، بخورید،مثل خاک یا کاغذ. چنین حالتی، «پیکا» نام دارد.

7-به حالات روحی وروانی خود دقت کنید.
کم‏خونی می‏تواند باعث احساس افسردگی شود.

8-آیا احساس تنگی نفسدارید؟
گلبول‏های قرمز خون،بخش حیاتی فرآیند تنفس راتشکیل می دهند و این علامت در کم‏خونی متوسط تا شدید بروزمی‏کند.

9-آیا احساس می‏کنیدانگشتان دست و پای شما همیشه سرد هستند؟
این حالت به دلیل کاهش جریان خون در انگشتان دست و پا، در اثر کم‏خونی اتفاق می‏افتد.

10-آیا احساس ضعف یا سرگیجه دارید؟
در کم‏خونی شدید، هنگام برخاستن از رختخواب احساس ضعف زیادی دارید و یا هنگام بلند شدن از جایتان، احساس سرگیجه می‏کنید.هشدارها:
* اگر به طور ناگهانی،زخم‏هایی روی زبان یا دهانتان پیدا شد،یا اگر خانم هستید و یک مرتبه دچار قطع قاعدگیشدید،نشان می‏دهد دچار کم‏خونی هستید.

*
اگر بیشتر اوقات غذاهای فرآیند شده و آماده بخورید،یا بعضی وعده‏های غذایی (مثل صبحانه) را از برنامه غذایی تان حذف کنید،یا ریزه خواری داشته باشید، یا از همه گروه های غذایی استفاده نکنید، ممکن است آهن و سایر مواد مغذی را به مقدار کافی دریافت نکنید.در اینصورت،اگر علائم ذکر شده در بالا را داشتید،احتمالا دچار کم‏خونیهستید.

* کم‏خونی می‏تواند در اثر مشکلات پزشکی اصولی و دریافت یا جذب ناکافی آهن در بدن به وجود آید. تنها راه تشخیص کم‏خونی،دادن آزمایش خون است.اگر فکر می‏کنید دچارکم‏خونی هستید،حتماً به پزشک مراجعه کنید.

* اگر نسبت به کم‏خونی خود شک دارید،هرگز مقادیر بالای مکمل‏های آهن را مصرف نکنید،زیرا دریافت مقادیرزیاد آهن، مسمومیت زاست و عوارض بدی دارد.

/ 0 نظر / 2 بازدید