جراحی چاقی

جراحی چاقی در بزرگسالان با چاقی شدید (BMI>40)همراه با مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی(مانند دیابت،بیماری قلبی،آپنه شدید هنگام خواب) انجام می شود.جراحی چاقی آخرین راه حل و در صورت به بن بست رسیدن روشهای دیگر باید انجام شود و این نکته را هم در نظر داشته باشید که حتی در صورت جراحی هم ملزم به رعایت رژیم غذایی و ورزش  جهت حفظ وزن می باشید.در اینجا برخی از روشهای جراحی چاقی توضیح داده  می شود:

 بالون معده

در این روش بالون سیلیکونی نرمی توسط پزشک درون معده بیمار جاسازی می شود. بالون متشکل از هوا و یا محلول سالین ( آب نمک استریل) می باشد. با اشغال حجمی از معده توسط بالون، بیمار زودتر احساس سیری می کند . شایان ذکر است که قرار گرفتن بالون درون معده موقتی است و معمولا آن را بعد از 6 ماه از معده خارج می کنند. در این روش احتیاجی به بیهوشی و یا ایجاد شکاف بر روی بدن بیمار نیست و بالون توسط آندوسکوپی ( لوله باریک انعطاف پذیری که در انتهای آن منبع نوری و دوربین تعبیه شده است) از راه دهان وارد معده می شود.

 

شکل2- بالون معده

 حلقه معده

در این روش حلقه ای توسط جراحی لاپاروسکوپی بالای معده قرار می گیرد. اغلب جراحان ترجیح می دهند که با بیهوش کردن عمومی بیمار، جراحی را انجام دهند و بنابراین بیمار در حین جراحی بیهوش بوده و دردی حس نمی کند. روش کار به این صورت است جراح شکاف های کوچکی در شکم بیمار ایجاد کرده سپس ابزاری به نام لاپاروسکوپ را از درون شکاف وارد معده می کند. لاپاروسکوپ لوله کوچک انعطاف پذیری است که دارای دوربین و منبع نوری می باشد. دوربین تعبیه شده در انتهای لاپاروسکوپ تصویر درون معده را بر روی مانیتور تلویزیون نشان می دهد. ابزار کوچک دیگری جهت قرار دادن حلقه ای دور معده از درون شکاف ها عبور داده می شوند و به این ترتیب معده به دو قسمت که بخش بالایی آن کوچک تر است، تقسیم می شود. قرار دادن حلقه دور معده سبب گنجایش کمتر آن و در نتیجه احساس سیری زودرس بیمار می شود. حلقه شامل یک پورت دسترسی می باشد که توسط آن سالین ( آب نمک استریل) وارد حلقه شده و بنابراین سایز حلقه مناسبی که بیمار نیاز دارد توسط جراح تنطیم می شود. جراحی معمولا 1 ساعت به طول می انجامد و بیمار معمولا یک شب بستری می شود. به دلیل این که در این روش مسیر طبیعی عبور غذا تغییر نمی کند عوارض کمی دارد. جهت کاهش وزن در کودکان چاق اغلب از این روش استفاده می شود.

 

شکل3- حلقه معده

بای پس معده

عمل جراحی بای پس نیز از جراحی های لاپاروسکوپیک به شمار می رود که بعد از جراحی درد و زمان ریکاوری کمتری دارد. در این روش معده توسط دوختن به دو قسمت تقسیم شده و قسمت بالایی و کوچک آن مستقیما به روده کوچک متصل می شود و بدین ترتیب یک مسیر فرعی بین روده و معده ایجاد می شود. بنابراین قسمتی از روده که نقش مهمی در جذب مواد غذایی دارد از مسیر عبور مواد غذایی خارج می شود. این امر منجر به کاهش غذای مورد نیاز جهت سیر شدن بیمار و همچنین جذب کمتر کالری از غذاها می شود. بیمار بین 2 تا 7 روز در بیمارستان بستری می شود. در این روش به نسبت روش قبلی، بیمار کاهش وزن بیشتری را شاهد است.

روش دیگری نیز مشابه بای پس وجود دارد که در آن بخش بزرگی از روده کوچک را بای پس می کنند و بدین ترتیب کالری بسیار کمتری از غذاهای مصرف شده جذب بدن می شود. این روش قادر است تا 80% وزن بدن را کاهش دهد اما نیازمند ریسک بسیار بالایی می باشد و عوارض جانبی بسیاری دارد. به همین دلیل این روش اکثرا برای افرادی قابل اجراست که نیازمند کاهش وزن سریع جهت جلوگیری از بروز مشکلات جدی در سلامتی مانند بیماران قلبی، هستند.

 

شکل4- بای پس معده (فبل و بعد)

 

  • برداشتن قسمتی از معده

این روش اغلب برای بیمارانی به کار برده می شود که چاقی بیش از حد دارند (BMI بزرگتر از 60). برای این افراد روش های بای پس و یا حلقه معده جوابگو نبوده و در نتیجه جراح ناچار است بخشی از معده را خارج کند که گاهی با این کار تا 20% وزن بیمار کاهش می یابد. بیمار می تواند پس از انجام این جراحی و مشاهده نتایج از روش های بای پس و حلقه معده نیز استفاده کند.

 

شکل5- خارج کردن قسمتی از معده

/ 0 نظر / 2 بازدید