مقایسه ارزش غذایی انواع نان ها

 

 

نان سنگک:نانی سبوسدار با ضخامت 5 4میلی‌متر بوده که در 100 گرم آن 258 کالری انرژی نهفته است و از نظر میزان موادمغذی و برخورداری از ویتامین‌ها خصوصا ویتامین‌های گروهB و اسید فولیک، املاح معدنیو پروتئین‌های ضروری بدن، بهترین نان تولیدی محسوب می‌شود. خمیر سنگک از آرد کاملبدون کسر مواد آلی، فیبر و سبوس به دست می‌آید بدین سبب رنگ آن تیره‌تر و هضم آنکمی سخت‌تر است. خمیر آن به صورت طبیعی و بدون استفاده از افزودنی‌ها تهیه می‌شود ومصرف جوش شیرین در نان سنگک نادر است. آرد سنگک حاوی بیشترین سبوس بوده در نتیجه ازبسیاری از امراض و عوارض عروقی، گوارشی و سرطان جلوگیری می‌‌کند و تنها نان سنتیمطلوب بیماران دیابتی به حساب می‌‌آید. تخمیر در آن کامل و طولانی است و با حرارتنیمه مستقیم و نسبت به ضخامت آن آرام و طولانی پخت می‌شود. همچنین ماندگاری نانسنگک مشروط به نگهداری مناسب، بهتر خواهد بود.

نان بربری: برای تهیه این نان از آرد سفیداستفاده می‌کنند البته هنگام پخت به سطح خمیر آن مقداری سبوس می‌زنند تا کمبود سبوسنان تا حدودی جبران شود. در 100 گرم آن 265 کالری انرژی نهفته است و به علت فقدانمصرف جوش‌شیرین در این نان ارزش غذایی بالاتری نسبت به بقیه نان‌هایی که از آردسفید تولید می‌شوند، دارد. نان بربری نانی است که تخمیر آن طولانی بوده و با حرارتملایم، در مدت زمانی طولانی پخت می‌شود.

نکته: در اثر تخمیر طولانی و کامل به وسیلهمخمر در نان‌های سنگک و بربری ترکیبی به نام اسید فیتیک که در آرد گندم به صورتمعمول وجود داشته و مانع از جذب مطلوب آهن و کلسیم در بدن می‌شود، تجزیه شده و ازاثر مخرب آن در بدن جلوگیری می‌شود.

نان تافتون: آرد این نان نسبت به سنگک ازسبوس پایین‌تری برخوردار بوده و در 100 گرم آن 283 کالری انرژی نهفته است. تخمیر آنکوتاه بوده و با حرارت مستقیم و سریع پخته می‌شود و مصرف جوش شیرین در آن تقریبافراگیر است.

نان لواش:آرد این نان در مقایسه با تافتوناز درجه سبوس پایین‌تری برخوردار بوده و در 100 گرم آن 293 کالری انرژی نهفته است. دارای کوتاه‌ترین زمان تخمیر بوده و پخت آن سریع‌تر است و استفاده از جوش شیرین درآن معمول است.

/ 0 نظر / 5 بازدید