مکمل و داروهای چاق کننده:


پیش ا ز مصرف هر نوع دارو و مکمل حتی داروهای چاق کننده مورد تایید وزارت بهداشت ابتدا باید شرایط بدنی شما سنجیده شود و وضعیت کلیه و کبد ...چک شود و با تخمین متابولیسم و شرایط فیزیولوژیک مکمل و مقدار آن را پیشنهاد نمود.. توصیه هر نوع دارو و مکمل حتی گیاهی بدون ارزیابی وضعیت سلامتی می تواند سلامتی شما را به خطر اندازد . برای ارزیابی نیاز بدن شما و مقدار آن ابتدا باید برنامه غذایتان بررسی شود.در ضمن تمام این داروها تجاری بوده و میتونن مضر باشند . بعضی فقط شامل ویتامین و مواد پر کالری می باشند و بعضی ترکیبات هورمونی هم دارند که دسته دوم مضر تر می باشند .به عنوان نمومه عوارض 2 تا از پر مصرف ترین داروهای چاق کننده مخمر ابجو و سیپروهپتادین را برایتان ذکر می‌نمایم:

موارد منع مصرف مخمر آبجو :
- افراد مبتلا به نقرس نباید از آن استفاده کنند.
- زنان باردار یا شیرده بهتر است از مصرف آن خودداری کنند، مگر زیر نظر پزشک.
- افرادی که سیستم ایمنی بدنشان خیلی ضعیف است، باید از مصرف آن خودداری کنند.تداخلات احتمالی و عوارض جانبی:- به ندرت در برخی افراد ایجاد آلرژی می ‌کند.
- مصرف هم زمان این مکمل با داروهای بازدارنده ی اکسیداز و تک آمین ها (موجود در داروهای پارکینسون و ضدافسردگی) موجب افزایش فشار خون می‌ گردد.- مکمل مخمر آبجو اثر داروهای مخصوص دیابت را تقویت کرده و موجب کاهش قند خون و هیپوگلیسمی می‌ گردد.- ممکن است افرادی که به تازگی مصرف این مکمل را آغاز کرده‌اند، دچار نفخ گردند.
- ممکن است در موارد نادر میگرن را تشدید کند.

سیپروهپتادین:
periactin یا همان cyproheptadine یک آنتاگونیست گیرنده1 Hاز مشتقات پیریدین است که در دسته دارویی آنتی هیستامین ها قرار میگیردو یکی... از اندیکاسیون های مصرف آن محرک اشتها است.اما له این دارو همانند همه داروها عوارض دارد یه خصوص درافرادی که مثلا مبتلا به گلوکوم یا مشکل پروستات ٰو هایپرتیروییدی و زخم پپتیک و...... .هستند.
لطفا قبل از اقدام به خرید هر قرص که جه دوست و آشنا توصیه میکند و چه روی آنتن میبینید حتما با یک مشاوره تغذیه و رژیم درمانی مشورت کنید..

/ 0 نظر / 5 بازدید